Méhészportré: Lajos Ferenc

A Csíkpálfalvi Mézözön partnersége Csíkpálfalván és annak 50 kilométeres körzetében működik, ahol a helyi méhészekkel közösen azon dolgoznak, hogy a legfinomabb és legfrissebb mézet juttassák el vásárlóikhoz. A rövid ellátási láncuknak köszönhetően a méz közvetlenül a méhészetből kerül a fogyasztók asztalára, megőrizve annak természetes ízeit és tápanyagait. Tőlük vásárolva a fogyasztók nemcsak a saját egészségüket támogatják, hanem hozzájárulnak a helyi gazdaság fejlődéséhez, miközben a környezeti lábnyom is csökken. Az elkövetkező cikksorozatban a partnerség résztvevőit mutatjuk be.

Lajos Ferenc, a Csíkpálfalvi Mézözön projektvezetője és méhész. Elmondása szerint a méhészetben nőtt fel, amelyet az apjától örökölt, és most 220 családdal dolgozik. A Csíkpálfalvi Mézözön partnereivel korábban is együttműködtek, ezt emelték magasabb szintre.

A partnerség célja a helybéli méhészek segítése, hat tagja van: Lajos Ferenc méhészete, a Bioméz Egyesület, Bara Csilla Mária méhész, Zöldi István méhész, Lázár Tibor és a Mézlovagrend Egyesület. Támogatni tudják egymást kiszerelésben, csomagolásban, tájékoztatást nyújtanak a törvényekről, a szabályozás változásairól.

Lajos Ferenc azért tartja fontosnak a partnerséget, mert azt tapasztalta, hogy közösen sokkal jobban el tudják adni a termékeiket, és segítik a méhészek mindennapi tevékenységét. Rövid ellátási láncban gondolkodnak, hogy a termelőtől egyenesen a fogyasztókhoz kerüljön a méz, kereskedő vagy más közvetítő kihagyásával. Így a fogyasztók sokkal frissebben kapják kézhez az árut, ráadásul olcsóbban. 50 km-es körzetben ingyen kiszállítják a termékeket.  A helyi piacokon már jelen voltak, ezt kívánják fenntartani és tovább erősíteni, mivel így amellett, hogy a termék is frissebb, megtakarítják azt a többletköltséget és pluszenergiát, ami a távolabbról való szállítással járna.

Bioméz-termékeik megvásárolhatók a székhelyükön, a csíkszeredai zöldségpiacon, illetve Merkúrokban, továbbá rengeteg üzletben, és online is lehet vásárolni, a webshopjukban. A Mézözön-termékeket ajánlják a jelenlegi és jövőbeli mézszerető ügyfeleiknek, arra törekszenek, hogy minél eredetibbet és minél finomabbat tudjanak ajánlani nekik.

Az elkészítés folyamatát is ismertette Lajos Ferenc: a mézet kipergetik, majd 300 kg-os hordókba teszik. A szűrt mézet aztán géppel üvegekbe töltik. Ezeket felcímkézik, és zárjeggyel szavatolják a termék minőségét.

 

Forrás: Hargita Népe

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizennyolc + 10 =